Wyniki

Znaleziono 3 wyników wyszukiwania hasła: reguły fiskalne

Jacek Lewkowicz, Katarzyna Metelska-Szaniawska (2021/6, Artykuły, s. 753)

Instytucje de iure i de facto – implikacje dla prawa i ekonomii

Artykuł, przez odniesienie do klasyfikacji de iure – de facto, wpisuje się w dyskusję dotyczącą ekonomicznych skutków prawa. Identyfikacja ekonomicznych skutków reguł prawnych stanowiła obszar zainteresowania w ramach ekonomicznej analizy prawa przez dekady. Jednak w literaturze przedmiotu znajdujemy relatywnie częstsze odniesienia do instytucji de facto, które funkcjonują w praktyce niż do (...)


Michał Brzozowski, Joanna Siwińska-Gorzelak (2013/5, Artykuły, s. 669)

Fiscal Imbalances, Fiscal Rules and Sovereign Bond Yields (Nierównowaga budżetowa, reguły fiskalne i rentowność obligacji państwowych)

Wpływ deficytów budżetowych na rentowność obligacji państwowych to problem, który przyciąga uwagę zarówno badaczy, jak i polityków. Chociaż wyniki różnych badań na ten temat są zróżnicowane, większość ostatnich analiz wskazuje, że rosnące deficyty budżetowe zwiększają rentowność obligacji. Kwestią, której poświęcono mniej uwagi jest wpływ nierównowagi budżetowej na rentowność obligacji w (...)


Dariusz Rosati (2010/5, Artykuły, s. 609)

Kierunki zmian w systemie zarządzania fiskalnego strefą euro

Kryzys finansowy w Grecji w 2010 roku ujawnił szereg słabości w systemie zarządzania fiskalnego Unią Gospodarczo-Walutową. Przyjęte w ramach UGW mechanizmy nadzoru i kontroli nad finansami publicznymi, w tym reguły fiskalne, okazały się nieskuteczne w zapewnianiu dyscypliny fiskalnej. Celem artykułu jest przedstawienie głównych słabości systemu zarządzania fiskalnego i zaproponowanie (...)




....